Кремінська    районна    рада
Меню
На тебе чекають вдома

https://www.facebook.com

/dorogamira/

Форма входа

Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Головна » Статті » Фонд соціального страхування інформує

Про негативні наслідки найманої праці без оформлення трудових відносин

     Відповідно до Конституції України людина, її життя та здоров'я, честь та гідність, недоторканість визнаються найвищою соціальною цінністю. Кожна людина має право на працю, тобто можливість заробляти собі на життя роботою, яку вона вільно вибирає або на яку вільно погоджується. На превеликий жаль, останнім часом все частіше доводиться стикатися з таким ганебним явищем, як використання найманої праці громадян без оформлення трудових відносин.

     Основними причинами виникнення цієї проблеми є невміння громадян користуватися правами, закріпленими у Конституції України, недостатній рівень правової освіти, відсутність правосвідомості та поваги до Закону як у найманих працівників, так і у роботодавців.

     Через неналежне оформлення трудових відносин, перш за все, страждає особа, яка погоджується на таку працю. Більшість найманих працівників не розуміють того, що відсутність правового регулювання трудових відносин робить громадянина рабом. Використання найманої праці без оформлення трудових відносин призводить до позбавлення працівника гарантованого розміру заробітної плати (у тому числі розміру тарифної ставки або посадового окладу працівника, доплати, надбавки й заохочувальних виплат); права на відпустку, в тому числі додаткову і без збереження зарплати, відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами; права на оплату лікарняного; права на достроковий вихід на пенсію, якщо ви працюєте в шкідливих умовах праці; права на скорочений робочий день, тиждень, якщо ви працюєте в шкідливих умовах праці; права не працювати у вихідний і святковий день; права не залучатися до понаднормових робіт без вашого бажання; права на допомогу по безробіттю; права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві й професійних захворювань; права на зарахування виробничого стажу; права на матеріальне забезпечення в порядку соціального страхування у старості; права на гарантії за колективним договором.

    Щодо суспільної небезпеки для громадськості, то всі ми є споживачами послуг у сфері громадського харчування, торгівлі, транспорту, будівництва тощо. Тіньова зайнятість сприяє поширенню професійних захворювань, аварійності на дорогах, низької якості виконуваної роботи, ризику виникнення нещасних випадків на виробництві тощо, оскільки неоформлений робітник не проходить обов'язкове медичне обстеження, з ним не проводяться інструктажі та навчання з техніки безпеки, охорони праці.

     Використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить у собі багато негативних явищ та жодного позитивного. Наприклад, у нашому районі, як і в Україні в цілому, є непоодинокими випадки, коли з працівниками, які не оформили свої трудові відносини, трапляються нещасні випадки під час виконання трудових обов'язків. Так, колишній мешканець Кремінського району в 2014 році отримав смертельну травму, але через те, що він не був належним чином оформлений на роботі (працював по усній домовленості), його сім'я й досі не може отримати належні страхові виплати.

    Дія Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не поширюється на працівників, які виконують роботу не за трудовим договором (контрактом) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від їх форм власності та господарювання, у фізичних осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та у громадян-суб'єктів підприємницької діяльності.

     У таких випадках працівники не отримають від Фонду соціального страхування України соціальні послуги та виплати, які здійснюються у встановленому законодавством порядку, а саме: допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності; одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого; щомісячну грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого; пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; забезпечення необхідними лікарськими засобами, протезами, ортопедичними, коригуючими виробами, окулярами, слуховими апаратами, спеціальними засобами пересування, зубопротезування; залучення інвалідів до участі в громадському житті тощо.

 

Т.Лесик – страховий експерт з охорони праці Кремінського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області 

 

Категорія: Фонд соціального страхування інформує | Додав: admin (20.02.2019)
Переглядів: 289 | Рейтинг: 0.0/0
Пошук




УКРАЇНА ЦЕ ЄВРОПА
Друзі сайту














Адреса районної ради:
92900, м. Кремінна, вул.Банкова,  буд.1
e-mail:
rajrada.krem.lg.ua@ukr.net
Використання матеріалів дозволяється за умови
обов’язкового посилання на джерело
www.rajrada-krem-lg.ucoz.ua