Весняно-польові роботи – період активізації робіт в сільськогосподарському виробництві. У цей час значно зростають обсяги та інтенсивність виконання робіт, пов’язаних з посівною кампанією, зростає кількість осіб, що беруть участь у виробництві, збільшується кількість задіяної техніки.
При недотриманні вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і внаслідок неналежної організації робіт це збільшує вірогідність травматизму.
Польові роботи виконуються на значній відстані від виробничої бази. При цьому знижується контроль за безпекою працюючих зі сторони роботодавця.
У цей час найчастіше нещасні випадки трапляються безпосередньо на полях та дорогах.
Причинами настання цих нещасних випадків є:
- порушення трудової і виробничої дисципліни;
- порушення Правил дорожнього руху;
- порушення вимог безпеки праці під час експлуатації транспортних засобів та обладнання.
Серед інших причин нещасних випадків: допуск до роботи без проведення відповідного навчання та перевірки знань з питань охорони праці; невиконання вимог інструкцій з охорони праці; недосконалість технологічних процесів; незадовільний технічний стан машин, сільськогосподарської техніки і обладнання тощо.
З метою попередження виробничого травматизму роботодавцям необхідно організувати роботу згідно з вимогами законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, а саме:
- до роботи на тракторах та інших самохідних машинах допускати осіб віком від 18 років, які мають відповідне посвідчення та пройшли відповідне навчання , перевірку знань та медичний огляд;
- розробити схему руху транспорту по території , організувати ланки технічного обслуговування;
- обладнати місця відпочинку та куріння працівників, майданчики для зберігання техніки та паливно-мастильних матеріалів;
- підготувати поля, перевірити провисання проводів ліній електропередач;
- провести інструктаж з питань охорони праці з працівниками, які беруть участь у виробничому процесі;
- провести огородження всіх обертових частин сільськогосподарських машин і механізмів;
- укомплектувати всі робочі місця, трактори та авто техніку мед аптечками першої допомоги та пожежним інвентарем;
- забезпечити всіх працівників, які будуть зайняті у проведенні весняно-польових роботах, спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту згідно з існуючими нормами;
- колісні трактори, які зайняті на транспортних роботах, перевести на максимальну ширину колії коліс, не допускати до експлуатації трактори, що не обладнані електростартерним запуском двигуна та з несправною системою блокування запуску двигуна при включеній передачі.
- під час агрегатування трактора з причіпними машинами необхідно зашплінтувати з’єднувальний пристрій. Агрегати, до складу яких входять причіпні машини з робочим місцем, обладнати двосторонньою сигналізацією;
Причіп та навіску машин і обладнання на трактор необхідно виконувати удвох. Працівник, який здійснює зчіпку (навіску), не повинен стояти на шляху руху трактора, а зчіпку починати тільки після сигналу тракториста. З’єднувати причіпну сергу з причіпним пристроєм машин потрібно тільки при зупиненому тракторі і включеній передачі.
На навісних сівалках робота сівальника забороняється. Сівальник під час виконання робіт повинен бути одягнений в спецодяг, спецвзуття, використовувати засоби індивідуального захисту (захисні окуляри, респіратор). Сівальнику забороняється під час руху агрегату переходити з сівалки на сівалку, працювати при знятих огородженнях рухомих частин, очищати руками робочі органи.
При застосуванні гербіцидів та пестицидів в полі необхідно пересвідчитись, що в зоні роботи агрегату та на прилеглих полях не працюють люди, а в разі виконання на цих полях агротехнічних операцій, в подальшому витримати карантинні строки, які встановлені для певного виду пестицидів.
І.Пахомова
заступник начальника - страховий експерт з охорони праці
відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в Кремінському районі
|