Як наголосила в.о начальника Рубіжанської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області Ірина Скороход: „Добровільне декларування доходів – загальноприйнята практика в усьому світі, яка свідчить про податкову культуру громадян та їх свідоме виконання конституційного обов’язку”
Про початок цьогорічної кампанії декларування та її новації розповіла керівник інспекції під час брифінгу з місцевими ЗМІ, який нещодавно відбувся в Рубіжанський ОДПІ. Надаємо відповіді на найбільш актуальні питання .
Які доходи підлягають декларуванню та хто саме має здійснити цю процедуру?
- Хочу зауважити, що річне декларування доходів пов’язано із виконанням платниками податку на доходи фізичних осіб норм Податкового кодексу України. Зокрема, громадяни, які в минулому році отримували доходи від особи, яка не є податковим агентом, від надання в оренду або житловий найм нерухомості, доходи від успадкування чи отримання в дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав від осіб, які не є членами сім’ї першого ступеня споріднення, іноземних доходів, доходів, отриманих від двох і більше податкових агентів, доходів від провадження незалежної професійної діяльності, інших доходів, декларування яких передбачено чинним законодавством, повинні включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та до 1 травня 2016 року подати податкову декларацію, а також сплатити податок з таких доходів.
- А які результати минулорічного декларування ?
- Якщо говорити про минулорічну кампанію декларування, то жителями . Рубіжне та Кремінського району було подано 1739 декларацій про майновий стан і доходи, отриманих у 2014 році, в яких задекларовано майже 40 млн. грн. доходів. Найбільше поданих декларацій – це декларації із задекларованими доходами від виробництва сільськогосподарської продукції (882 декларації) та дохід від отриманого спадку та дарунків (154 декларацій). В бюджет додатково направлено понад 1,3 млн .грн.
А також, чимало громадян щороку користуються своїм правом на податкову знижку. Впродовж 2015 року мешканцями м. Рубіжне та Кремінського району, які мають право на податкову знижку на навчання подано 188 декларацій про майновий стан і доходи. Сума задекларованого ними до повернення податку на доходи фізичних осіб склала майже 200 тис. грн. цього податку.
- Чи є відмінності цьогорічної кампанії декларування від кампаній попередніх років?
- Так, кампанія декларування у 2016 році має свої відмінності. Минулорічні доходи громадянам потрібно декларувати за новою формою декларації про майновий стан і доходи, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859. Ця декларація об’єднала звітність з податку на доходи фізичних осіб та військового збору. Відтепер фізичні особи – платники податків подаватимуть декларацію, в якій окрім податкових зобов’язань з ПДФО, необхідно відображати податкові зобов’язання з військового збору. Крім цього, в новій декларації передбачено визначення платників податків за категоріями, а саме: громадянин, особа, яка проводить незалежну професійну діяльність, підприємець (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) та зменшено кількість додатків.
- Кампанія декларування триває до першого травня, а для приватних підприємців які строки подання декларації про майновий стан і доходи?
- Терміни для подання декларації про майновий стан і доходи залежать від обраної категорії платника. Так, громадяни та особи, які проводять незалежну професійну діяльність зобов’язані задекларувати свої доходи до 01 травня 2016 року. Фізичні особи-підприємці – звітують протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (року).
- Поясніть умови про отримання податкової знижки.
- Дійсно, метою декларування доходів є не тільки сплата податків до бюджету, а й повернення платникам суми податку на доходи фізичних осіб, надмірно утриманого з їх заробітної плати в минулому податковому році. Повернути частину податку на доходи фізичних осіб, сплаченого громадянами із заробітної плати, можна, зокрема, у разі реалізації права на податкову знижку. Таке право мають платники податку на доходи фізичних осіб, які в 2015 році отримували дохід у вигляді заробітної плати та сплачували протягом року за навчання закладам освіти за себе або членів сім’ї першого ступеня споріднення, проценти за іпотечним житловим кредитом та інші витрати, зазначені в статті 166 Податкового кодексу. При цьому, правом на податкову знижку громадяни можуть скористатися упродовж усього 2016 року.
Чи можна здійснити в режимі он-лайн подання декларації про майновий стан та доходи ?
- Є декілька варіантів подання податкової декларації про майновий стан і доходи до органів ДФС: це особисто платником або уповноваженою на це особою, надсилання поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення, або ж в електронній формі. Зрозуміло, що останній варіант – зручніший.
Слід зазначити, що для спрощення процедури подання декларації в органах ДФС функціонує сервіс «Декларування oн-лайн». Для подачі звітності в електронному вигляді фізичним особам необхідно отримати електронний ключ, який безкоштовно видається представником Акредитованого центру сертифікації ключів з терміном дії на 2 роки.
Слід додати, що на допомогу фізичним особам – підприємцям та громадянам в Центрі обслуговування платників Рубіжанська ОДПІ на стендах розміщена актуальна інформація для осіб, які зобов’язані подавати декларацію, випадки, коли така декларація не подається, порядок подання декларації для отримання податкової знижки та інша корисна інформація.
|